Telewizja satelitarna szybko zdobyła popularność, bo umożliwiła oglądanie programów telewizyjnych z całego świata, ale też dostęp do lepszej jakości obrazu. Aby móc z niej skorzystać, mieszkańcy potrzebowali dekoderów. Wtedy popularna była telewizja satelitarna, dzisiaj w aktualne trendy wpisuje się produkowanie własnej energii. Do tego w inteligentnym domu potrzebna jest fotowoltaika.
Fotowoltaika i inteligentny dom – skąd się bierze popularność tych rozwiązań?
Coraz więcej dachów jest wyposażonych w panele fotowoltaiczne. Montaż i podpięcie do istniejącej, "tradycyjnej" instalacji elektrycznej domu, pozwala właścicielowi domu cieszyć się oszczędnościami w zużyciu energii elektrycznej.
Nie oznacza to jednak 100% wykorzystania potencjału instalacji fotowoltaicznej. Dopiero system Smart Home Grenton, czyli nowoczesna instalacja elektryczna z automatyką, daje takie możliwości – podobnie jak telewizory LCD umożliwiły kiedyś odbiór obrazu cyfrowego, a z czasem – w jakości HD.
Jest sposób na to, aby nie tracić 20% wyprodukowanej energii na rzecz firm energetycznych, dostarczających prąd z węgla. Podobnie jak na to, by system realizował zaplanowane działania , bez naszej ingerencji. System Smart Home Grenton znacząco poszerza możliwości inteligentnego domu, wyposażonego w panele fotowoltaiczne.
Co daje połączenie inteligentnego domu z fotowoltaiką
W inteligentnych domach z instalacjami fotowoltaicznymi częstą praktyką jest wykorzystywanie energii z paneli do podgrzewania wody. Co jeszcze mogą zrobić mieszkańcy, korzystający z tego typu innowacyjnych rozwiązań:
Jak inteligentny dom z systemem Grenton pomaga oszczędzać
Warto stworzyć sobie bezpieczny dom przyszłości, gotowy na wyzwania, związane z oszczędnościami i zdalną obsługą. Każdy dom wyposażony w system Smart Home Grenton automatycznie:
Wszystko to dzieje się samoczynnie, bez ingerencji domowników, którzy tylko zauważają niskie lub niemal zerowe rachunki za energię. System Smart Home Grenton oszczędza czas i pozwala uniknąć ryzyka, związanego z nieplanowanym wykorzystaniem prądu z sieci energetycznej.
Skąd się biorą problemy z rozliczeniem energii – przykłady
Montowane na dachach domów instalacje są - tak zwanymi mikroinstalacjami - do 10kWp. Większość z nich jest większa niż 3kWp, więc z falownika otrzymujemy prąd zmienny trójfazowy, tak jak z sieci energetycznej. To właśnie źródło częstych dyskusji z zakładem energetycznym.
Licznik dwukierunkowy, otrzymany przez prosumenta (korzystającego z instalacji fotowoltaicznej) może nieprawidłowo zliczać i bilansować różnice międzyfazowe. Wyjaśnijmy na przykładach:
-> kiedy nasza instalacja w pierwszej fazie wytwarza 2kW mocy, a suszarka w łazience jest podpięta do fazy drugiej, to licznik może (ale nie musi) policzyć lub zbilansować moc przesłaną do sieci i odebraną z sieci
-> kiedy produkujemy 2kW mocy i tyle samo zużywamy w danej chwili, to w efekcie nie wysyłamy nic do sieci energetycznej, ale może być tak, że w pierwszej fazie do sieci zostało oddane 2kW, a energia jest pobierana z drugiej fazy – wtedy, zgodnie z umową, trzeba zapłacić za 20% pobranej energii.
Jak bilansować różnice międzyfazowe i… mieć święty spokój
System Smart Home Grenton, dzięki przekaźnikom i układom pomiarowym, pozwala na:
- zbieranie danych, które pomogą w wyjaśnieniu ewentualnych sporów z zakładem energetycznym
- płynne przełączanie obwodów między fazami, by ograniczać ilość energii wysłanej do sieci
Jeśli chcesz systematycznie oszczędzać czas i pieniądze, a przy tym mieć pewność, że wszystko będzie się działo bez Twojego udziału, to już czas poznać system Smart Home Grenton.